Васкуліт

01/02/11

Системний васкуліт — запалення стінок кровоносних судин. Клініко-патологічний синдром, який характеризується запаленням і некрозом судинної стінки і ішемічними змінами тканин, що відносяться до басейну уражених судин. Оскільки запальний процес здатний розвиватися в судинах будь-якої локалізації, васкуліт є гетерогенним синдромом. Розрізняють первинні (за відсутності супутньої патології) і вторинні (асоційовані з іншими захворюваннями) васкуліти.

Первинний васкуліт
Первинні васкуліти є самостійними хворобами, і невід’ємна риса цих захворювань — запалення стінки кровоносних судин, яка виявляється в усіх без винятку захворілих. До числа первинних системних васкулітів відносяться: неспецифічний аортоартеріїт (синоніми: «хвороба Такаясу», «синдром дуги аорти»); гігантоклітинний артеріїт (синоніми: «скроневий артеріїт», «сенільний артеріїт», «хвороба Хортона»); вузликовий поліартеріїт; хвороба Кавасакі ; гранулематоз Вегенера; мікроскопічний полиангиит; еозинофільний ангіїт і гранулематоз (синонім: «синдром Чарга-Штраусс»); кріоглобулінемічний васкуліт; пурпура Шенлейна-Геноха (синонім: «геморагічний васкуліт»).

Геморагічний васкуліт — це системне запальне захворювання дрібних судин, яке характеризується одночасним поразкою дрібних судин в шкірі, суглобах, ЖКТ і нирках. Геморагічний васкуліт супроводжується множинними крововиливами в шкіру і слизові оболонки. Геморагічний васкуліт частіше зустрічається у дітей до 14 років, в 25 випадках з тисячі.

Вторинний васкуліт
Вторинний васкуліт розвивається як елемент іншого захворювання і може розглядатися або як факультативне, необов’язкове, його прояв, або як ускладнення. Прикладом можуть служити багато інфекційних хвороб: скарлатина, висипний тиф, менінгіт, сепсис, — а також шкірні захворювання, такі як псоріаз, та ін Іноді васкуліт може бути одним із проявів злоякісної пухлини того чи іншого органу, у цих випадках васкуліт також буде вторинним , оскільки після успішного хірургічного, променевого або хіміотерапевтичного лікування пухлини супутній їй васкуліт, як правило, зникає без будь-якого спеціального лікування.

Лікування васкуліту

При перших ознаках васкуліту необхідно звернутися до ревматолога. Хворим призначають клінічний аналіз крові, клінічний аналіз сечі, ангіографію (дослідження судин), рентгенографію грудної клітини.

Лікування залежить від виду васкуліту. З основному призначаються протизапальні препарати, імунодепресанти (пригнічують імунітет) і ліки поліпшують кровообіг у судинах. Інші аспекти ведення хворих з васкулітами пов’язані із залученням для їх лікування фахівців різного профілю. Розвиток ускладнень при цих захворюваннях, як правило, вимагає узгоджених дій терапевтів, нефрологів, отоларингологів, невропатологів, хірургів, окулістів та ін У цих ситуаціях особливо важливий єдиний підхід до лікування васкулітів.